wtorek, 23 lipiec 2019 12:15

Cyfrowy świat a mentalność przedszkolaka. Pięć technik, jak ogarnąć wirtualną rzeczywistość

Nowoczesne technologie, w tym przede wszystkim smartfony, tablety, laptopy, które na stałe zagościły w naszym życiu, zmieniają nasz umysł, zachowanie, samopoczucie oraz sposób w jaki się komunikujemy.

PIERWSZE SZEŚĆ LAT ŻYCIA KLUCZOWE DLA ROZWOJU DZIECKA

Maria Montessori, będąca prekursorką nowoczesnej pedagogiki, twierdziła że: „najważniejszym okresem w życiu nie są studia uniwersyteckie, lecz wiek najwcześniejszy: od narodzin do szóstego roku życia”. W tym czasie dziecko najdynamiczniej się rozwija, poznaje język, bada otaczający je świat, tworząc w ten sposób podstawy do przyszłego jego funkcjonowania w społeczeństwie.

CO ZA DUŻO, TO NIEZDROWO

Nasze życie naszpikowane jest mobilnymi gadżetami, których dzieci używają coraz częściej. Wciągająca natura technologii ma ogromny i to przede wszystkim negatywny wpływ na rozwój sfery fizycznej, intelektualnej i emocjonalnej młodego człowieka. Z jednej strony dzieci, zamiast spędzać czas na dworze wśród rówieśników, przyklejeni są do ekranu urządzeń elektronicznych.

rsz alexander dummer uh xs fiztk unsplash

Przekłada się to na mniejszą aktywność fizyczną, która w konsekwencji wpływa na ich nieprawidłową postawę ciała, a z czasem na zwiększoną otyłość. Dodatkowo elektroniczne urządzenia dostarczają dziecku kolejnych bodźców pomimo, że jego umysł z każdej strony już dzisiaj jest nieustannie nimi bombardowany. To powoduje problemy z koncentracją, nauką, snem, z utrzymaniem prawidłowych relacji kolegami i koleżankami, a nawet z odżywianiem.

JAKO RODZIC BĄDŹ PRZYKŁADEM DLA SWOJEGO DZIECKA

W pierwszych latach życia dziecka rodzice oraz rodzeństwo, z którymi młody człowiek przebywa najczęściej, mają największy wpływ na jego rozwój. Jako rodzic pamiętaj, że dziecko niczym lustro naśladuje ciebie – twoje gesty, zachowania, emocje. Poczucie własnej wartości, pewność siebie, wewnętrzny spokój czy nawet pozytywne nastawienie do życia dziecko jeden do jednego kopiuje od ciebie. To samo dotyczy korzystania z nowoczesnych technologii. Jeżeli twój maluch, bawiąc się w piaskownicy, widzi cię sprawdzającego newsy oraz liczbę like’ów na Facebooku, odpisującego mobilnie na e-maila czy ciągle telefonującego, to taki obraz tworzy sobie w głowie i wkrótce zacznie go powielać.

rsz thom holmes j2e34 1cvvs unsplash

A jeżeli dodatkowo, w wieku przedszkolnym zaczniesz dawać dziecku telefon, aby zagrało w grę czy obejrzało bajkę wszystko po to, abyś ty miał święty spokój, zaczniesz destrukcyjnie wpływać na relacje pomiędzy wami. I wkrótce może okazać się, że twoje dziecko będzie bardziej zainteresowane wirtualną rzeczywistością, niż bliskimi relacjami z tobą. Dlatego bądź przykładem dla swojego dziecka. Wychodząc na spacer zostaw telefon w domu i poświęć 100% swojej uwagi najważniejszej osobie w twoim życiu. Nie obejrzysz się, jak czas dzieciństwa twojego dziecka minie i to bezpowrotnie.

Aby pomóc ci poruszać się w wirtualnej rzeczywistości, jako trener mentalny juniorów przygotowałem dla ciebie pięć wskazówek, na co zwrócić uwagę przy kontakcie dziecka w wieku przedszkolnym z urządzeniami elektronicznymi:

1. BUDUJ BLISKOŚĆ I NAWYKI ZDROWEGO ODŻYWIANIA – wielokrotnie możesz spotkać sytuacje, w których małe dzieci jedząc oglądają filmy na telefonach. Często całe rodziny zamiast celebrować ze sobą posiłek i rozmawiać z najbliższymi dla nich osobami, rozmawiają online ze znajomymi oraz przeglądają Facebooka czy Instagrama. Już dzisiaj młode pokolenie częściej posługuje się emotikonami, zamiast wyrażać swoje prawdziwe emocje „twarzą w twarz”. To sprawia, że ma ono złudne poczucie kontaktu z innymi ludźmi i w codziennym życiu nie szuka podobnych możliwości.

rsz eaters collective i xvfntqjwi unsplash

Dodatkowo okazuje się, że mózg dziecka, który w tym samym czasie pochłania zarówno jedzenie, jak i multimedialne treści, nie jest w stanie w pełni przetwarzać tych dwóch czynności jednocześnie. Ten, który sprawia mu mniej przyjemności (spożywanie posiłku), w pewnym sensie zostaje wyłączony na rzecz oglądania kreskówek. Długofalowo może doprowadzić to u młodych osób nawet do zaburzeń związanych z odżywianiem. Dlatego, jeżeli jako rodzic obserwujesz u swojego dziecka problemy z jedzeniem, zwróć uwagę czy przypadkiem nie korzysta ono zbyt często z mobilnych gadżetów, szczególnie w trakcie spożywania posiłków.

W związku z powyższym spraw, aby dziecko nie było pochłonięte podczas jedzenia oglądaniem bajek. Niech skupi się na tym, co najważniejsze – na cieszeniu się posiłkiem oraz wspólnie spędzanym czasem. Warto byłoby, aby podczas wspólnego jedzenia ustalić zasadę, że na ten czas zostawiacie telefony poza jadalnią, koncentrując się na posiłku oraz domownikach. Możecie nawet zagrać w grę, że kto jako pierwszy podczas jedzenia włączy telefon, zmywa naczynia czy odkurza w całym domu. Gra ta będzie również doskonałą okazją i pretekstem do tego, aby porozmawiać ze swoimi dziećmi o wpływie smartfonów na relacje pomiędzy wami.

2. KREUJ JAK NAJWIĘCEJ DOŚWIADCZEŃ - mózg dziecka jest tak skonstruowany, że uczy się przede wszystkim poprzez doświadczanie. Kiedy młody człowiek układa puzzle, przesuwając elementy wyłącznie palcem po tablecie, kiedy uczy się gotować oglądając jedynie kurs na Youtube czy nawet kiedy szlifuje umiejętności piłkarskie oglądając na smartfonie występy swoich idoli, to jest tu przede wszystkim w roli obserwatora. Nie jest w stanie fizycznie dotknąć puzzla, poczuć jego tekstury, nie jest w stanie posmakować deseru ani poczuć kopniętej piłki. Nauka w wirtualnej rzeczywistości jest bardzo uboga, upośledzając wiele zmysłów. Nie jest ona w stanie wielowymiarowo rozwijać młodego człowieka, zwłaszcza w wieku przedszkolnym. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie kupienie dziecku puzzli, wspólne gotowanie czy zapisanie pociechy na treningi piłki nożnej. Niech twoje dziecko doświadcza jak najwięcej, ponieważ to doświadczanie nowych sytuacji stanowi klucz do jego wszechstronnego rozwoju.

rsz 1stemshare nsw aup1lhdkyyo unsplash

3. UCZ I ŚWIADOMIE ROZWIJAJ - Bill Gates, założyciel firmy Microsoft, jednym z wywiadów zapytany o korzystanie przez jego dzieci z urządzeń cyfrowych, powiedział: Oczywiście pewnego dnia moje dzieci będą miały komputer. Ale zanim ten dzień nadejdzie, mają książki. Niewątpliwie książki są jednym z najlepszych sposobów, aby rozwijać dziecko, m.in. jego wyobraźnię, pamięć, koncentrację, a w dłuższej perspektywie kształtować nawyk czytania. Dlatego warto przeznaczać 20-30 minut dziennie na regularne czytanie książek ze swoim dzieckiem. Wpłynie to nie tylko pozytywnie na rozwój twojego malucha, ale również na jakże ważne relacje pomiędzy wami.

rsz picsea eqltydzrx7u unsplash

Jako rodzic oczywiście nie eliminuj z życia swojego dziecka w 100% dzisiejszej technologii. Ale mądrze i świadomie „zaprzęgaj” ją, aby ciekawie spędzać czas ze swoim dzieckiem. Dobrym pomysłem jest zorganizowanie w weekend popołudniowego kina domowego. Ty, jako rodzic, wybierz wartościowy dla was film. Natomiast niech twoje dziecko będzie osobą odpowiedzialną za przygotowanie całego wydarzenia. Możesz dzień wcześniej usiąść ze swoim dzieckiem i wspólnie spisać listę tego, co będzie potrzebne (np. popcorn, dobre lody, lemoniada), kogo warto zaprosić na przyjęcie oraz co dodatkowo trzeba przygotować, aby wszystko się udało. Jeszcze zanim zaczniecie oglądać, uczysz swoje dziecko planowania, samoorganizacji oraz wychodzenia z inicjatywą. A po seansie porozmawiaj ze swoim dzieckiem. Zapytaj, co mu się podobało najbardziej oraz czego go ten film nauczył. Nie zabraniaj korzystania z elektronicznych gadżetów, ale świadomie i mądrze je wykorzystuj, rozwijając a przy tym edukując swoją pociechę.

4. ZADBAJ O ZDROWY SEN – smartfony, podobnie jak laptopy, tablety czy telewizory, emitują tzw. światło niebieskie. Ma ono podobny na nas wpływ, jak widok porannego słońca. Powoduje, że nasz mózg przestaje produkować melatoninę. Hormon, który daje ciału komunikat: „czas iść spać” i który odpowiedzialny jest za głęboki oraz regenerujący sen. Dodatkowo, to o czym pisałem już wcześniej, wszelkiego rodzaju multimedia powodują, że umysł młodego człowieka jest po prostu przebodźcowany. Dziecko zamiast się wyciszyć przed pójściem spać, jest nakręcone, ma problemy z zaśnięciem, a często budzi się w nocy. Dlatego zwróć uwagę na to, aby twoje dziecko wieczorem nie oglądało już bajek oraz nie grało w gry komputerowe.

rsz igor starkov s4gl0xwpsiu unsplash

Dużo lepszym rozwiązaniem będzie wspólne spędzenie czasu, czytanie książki, słuchanie relaksującej muzyki czy po prostu rozmowa o tym, jak minął dzień.

5. TWÓRZ POZYTYWNE UZALEŻNIENIA – kiedy dajesz swojemu dziecku do ręki smartfona, aby obejrzało bajkę, bądź pograło w gry jego mózg wystrzeliwuje natychmiast dopaminę – hormon, który działa na niego podobnie jak kokaina na narkomana. Dopamina, będąca hormonem nagrody w naszym mózgu, daje uczucie chwilowej przyjemności i ukojenia. Natomiast kiedy zabierasz dziecku telefon, pojawia się złość oraz krzyk. Dodatkowo, jeżeli uwzględnimy nieustannie emitowane przez multimedia bodźce, których doświadcza młody człowiek, to zaczyna w nim przebiegać swego rodzaju emocjonalny rollercoaster, począwszy od euforii, szczęścia, na rozpaczy, smutku czy frustracji kończąc. Pamiętając, że pierwsze lata życia dziecka są kluczowe dla jego rozwoju, to dając dziecku w wieku przedszkolnym telefon do ręki, mocno osłabiamy jego fundamenty emocjonalne w przyszłym życiu. Dlatego zamiast budować w swoim dziecku mobilne uzależnienia, które w przyszłości mogą mieć destrukcyjny wpływ na jego życie, buduj w nim pozytywne uzależnienia. Spędzaj ze swoim dzieckiem jak najwięcej czasu, słuchaj go oraz rozmawiaj z nim. Zamiast siedzieć w cyfrowej rzeczywistości, zorganizuj rodzinną wycieczkę rowerową, zabierz dziecko na trampoliny czy spędźcie czas szalejąc na basenie. Zadbaj o bliskie relacje oraz twórz pozytywne uzależnienia u swojego dziecka, które zaprocentują w latach późniejszych.

rsz simon rae jjylr6h1clm unsplash

Podsumowując, z pewnością jako rodzic nie uciekniesz przed obecnością elektroniki w codziennym życiu młodego człowieka. Postępu technologicznego nie zatrzymasz. Dlatego z jednej strony warto mieć świadomość konsekwencji, jakie niesie wirtualna rzeczywistość, zwłaszcza w wieku przedszkolnym. Zaś z drugiej strony warto wiedzieć, jak się w niej poruszać, jak ją mądrze i świadomie wykorzystywać. Praktykując regularnie powyższe wskazówki, sprawisz że twoje dziecko będzie bardziej skoncentrowane, mniej zestresowane, ale również więcej czasu będzie spędzać w realnym świecie – ze swoimi rówieśnikami oraz przede wszystkim z tobą rodzicu. Trzymam za ciebie kciuki.

Czytany 637 razy Ostatnio zmieniany piątek, 19 lipiec 2019 09:39
Więcej w tej kategorii: « Znokautuj stres raz na zawsze

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.