Energia Juniora #1 - Ładuj baterie nocą

Energia życiowa jest niczym bateria w telefonie komórkowym. Dziś nieustannie korzystasz z mobilnych urządzeń, rozmawiasz, wysyłasz wiadomości, scrolujesz Facebooka, lajkujesz zdjęcia na Instagramie, słuchasz muzyki, nagrywasz materiały wideo itd. Doskonale wiesz, że aby korzystać z możliwości swoich smartfonów, należy je regularnie ładować. Pamiętasz o naładowaniu baterii w telefonie, ale często zapominasz, aby podłączyć do źródła zasilania swoją własną życiową baterię.

A noc to bezapelacyjnie najlepsza pora na regenerację organizmu. To właśnie podczas snu układ nerwowy odpoczywa od nadmiaru bodźców, którymi jest codziennie bombardowany oraz porządkuje informacje zgromadzone w ciągu dnia. Jednocześnie w nocy następuje regeneracja organizmu na poziomie komórkowym. Wszystko po to, aby kolejnego dnia Twój umysł pracował na najwyższych obrotach, a Twoje ciało fizycznie miało energię do działania. Według Amerykańskiej Akademii Pediatrii, junior w wieku 13-18 lat powinien spać od 8 do 10 godzin dziennie. Warto przy tym pamiętać, że im większa w trakcie dnia aktywność fizyczna i mentalna, tym więcej snu potrzebuje Twój organizm, aby w pełni się zregenerować.

Jeżeli zabraknie odpowiedniej ilości oraz jakości snu, mogą wystąpić problemy z koncentracją i nauką, obniżoną odpornością, podjadaniem w ciągu dnia (a finalnie z otyłością), osłabioną zdolnością do regulacji cukru we krwi (co może powodować podwyższenie ryzyka wystąpienia w młodym wieku cukrzycy), gorszym samopoczuciem, zmęczeniem, a w dłuższej perspektywie brak snu może doprowadzić nawet do depresji.

Dlatego, aby wieczorne ładowanie baterii było jak najbardziej skuteczne, poniżej zebrałem dla Ciebie 8 wskazówek, które podniosą jakość Twojego snu:

1. Staraj się kłaść o stałych godzinach, najlepiej 21:00-22:00. Wówczas sen będzie najbardziej regenerujący dla Twojego mózgu oraz ciała.

2. Godzinę przed zaśnięciem ogranicz do minimum korzystanie z mobilnych gadżetów oraz oglądanie telewizji. Smartfony, laptopy, tablety czy telewizory emitują tzw. światło niebieskie. Ma ono na nas podobny wpływ, jak widok porannego słońca. Powoduje, że nasz mózg przestaje produkować melatoninę. Hormon, który daje ciału komunikat: „czas iść spać” i który odpowiedzialny jest za głęboki i regenerujący sen. Jeżeli musisz skorzystać przed zaśnięciem z urządzeń elektronicznych, to zainstaluj wcześniej na laptopie aplikację „f.lux”, a w telefonie komórkowym włącz tryb, który zredukuje emitowane światło niebieskie, „ocieplając” kolory na ekranach urządzeń.

3. Przed snem przewietrz sypialnię, zapewniając dopływ świeżego powietrza oraz odpowiednią temperaturę. Według badań najbardziej korzystna dla snu temperatura to 16-20°C. Temperatura powyżej 22°C utrudnia zasypianie, a dodatkowo przekłada się płytszy sen.

4. Zapewnij odpowiednią wilgotność powietrza, która powinna być w przedziale 40-60%. Nawilżanie powietrza ma szczególne znaczenie dla alergików, kiedy z powodu niewystarczającej wilgotności unosi się w powietrzu zbyt duża ilość kurzu oraz drobnoustrojów, które mogą potęgować objawy alergiczne. Najszybszym i najprostszym rozwiązaniem będzie kupienie nawilżacza powietrza, który mierzy stan nawilżenia w pomieszczeniu i automatycznie dostosowuje do niego swoją pracę.

5. Ogranicz hałas do minimum. Dla jednych osób sprawdzą się stopery wkładane do uszu. Dla innych będzie to być może posłuchanie szumu różowego (tzw. „pink noise”) lub szumu fal morskich, które wyciszą hałas dobiegający spoza pokoju i przełożą się na poprawę jakości snu.

6. Maksymalnie zaciemnij pomieszczenie, w którym śpisz. Warto wykorzystać tu rolety lub zasłony typu blackout. Jednocześnie pamiętaj, aby wyłączyć świecące diody telewizora, routera i innych elektronicznych gadżetów stwarzając, jak najlepsze warunki do regeneracji. Tylko całkowicie zaciemniony pokój sprawi, że podczas snu Twój organizm będzie wytwarzać odpowiednią ilość hormonu snu (melatoniny) oraz hormonu sytości (leptyny – wpływającej m.in. na utrzymanie prawidłowej masy ciała).

7. Stwórz wieczorny rytuał. Nasz umysł uwielbia powtarzalne czynności. Dlatego warto również wieczorem, 30-60 minut przed zgaszeniem światła, wdrożyć swój własny rytuał. Zaleca się w tym czasie unikanie m.in. surfowania po social media, oglądania telewizji, czy angażujących rozmów. Dużo lepiej zacząć wprowadzać w godzinach wieczornych działania relaksujące, jak np. wzięcie kąpieli, wypicie ciepłego mleka, poczytanie książki lub posłuchanie relaksującej muzyki. Wieczorem sprawdzi się również olejek eteryczny z lawendy. Ułatwi zarówno zasypianie oraz zwiększy długość głębokiego, regenerującego snu.

8. Wstawaj bez budzika. Aby Twój organizm w naturalny sposób informował Cię, że pora już wstać. Aby było to możliwe, wróć i zacznij wdrożyć punkt 1.

Średnio 1/3 swojego życia spędzasz w łóżku. Dlatego zadbaj o sen, aby budząc się rano Twoja życiowa bateria była w pełni naładowana i abyś mógł korzystać z wszystkich funkcji, jakie daje Ci Twoje ciało oraz Twój umysł.

Czytany 2116 razy