środa, 19 czerwiec 2019 10:36

Roger Federer - 10 tajemnic sukcesu najlepszego tenisisty w historii

Jesteście świadkami prawdziwego geniuszu. Federer to największy gracz w historii. John McEnroe

Coś na wzór ludzkiego ideału, który uczyniono widzialnym. J.M. Coetzee

Roger jest idealnym zawodnikiem. Wszystko w nim jest idealne. Rafa Nadal

Uznawany niemal przez wszystkich za najlepszego tenisistę w historii, a nawet możliwe, że za największego sportowca w dziejach. Podziwiany na całym świecie stał się ikoną współczesnego sportu. Gdy oglądasz, jak ten młody Szwajcar gra, są takie momenty, że szczęka ci opada, oczy wyłażą na wierzch i wydajesz takie dźwięki, że z innych pokojów przybiegają małżonkowie, żeby sprawdzić czy wszystko w porządku [David Foster Wallace].

Poznajcie drogę do sukcesu młodego, porywczego chłopaka z Bazylei, który przeistoczył się w spokojnego i pewnego siebie sportowca, legendę w swojej dyscyplinie. To on tworzy historię i to w sposób odważny oraz kreatywny. Poznajcie 10 tajemnic sukcesu mistrza tenisa – samego Rogera Federera:

1. WSZYSTKO ZACZĘŁO SIĘ DAWNO TEMU – „bakcyla tenisowego złapał od rodziców, którzy sami grali w tenisa. (…) Miał zaledwie trzy lata, kiedy po raz pierwszy zamachnął się rakietą. Zanim skończył cztery, potrafił zagrać już 30 uderzeń z rzędu bez pudłowania”.

2. URODZIŁ SIĘ Z RAKIETĄ W DŁONI – „miał naturalny talent i niesamowite wyczucie piłki. Przez wszystkie lata, kiedy pracowałem z nim jako trener, nie widziałem nigdy tak utalentowanego gracza. Wystarczyło, że powiedziałem mu, jak wykonać dane uderzenie, a on chwytał je w lot, podczas gdy niektórym dzieciakom zajmowało to kilka godzin” [Adolf Kacovskie – czeski trener Federera].

1980s Roger Federer childhood2

3. TRENING JEST DŹWIGNIĄ JEGO TALENTU - „jeżeli nie trenujesz, nie robisz postępów. Stoisz w miejscu, aż w końcu doganiają cię inni zawodnicy. (…) Na korcie jestem artystą. Ale wcześniej musiałem ciężko pracować, by móc w grze dać ujście swojej kreatywności i zostać mistrzem. (…) W tym celu uprawiam m.in. trening interwałowy, żeby przygotować się do krótkich wybuchów aktywności w trakcie meczu oraz podnoszę ciężary przy dźwiękach Metallica oraz AC/DC”.

fit roger

Federer Training Autumn 2016

4. MIAŁ NAJLEPSZYCH GURU - „mieliśmy sporo szczęścia, że w Szwajcarii jest dobry system szkolenia tenisowej młodzieży – skomentowała mama Rogera. (…) Mieliśmy też szczęście do bardzo dobrych trenerów – to oni stworzyli dzisiejszego Federera”. Na zdjęciu z trenerem Peterem Carterem, o którym Federer mówi: "Nie był moim pierwszym trenerem, ale był moim pierwszym prawdziwym trenerem. Znał mnie, wiedział, jak gram i co było dla mnie dobre".

Carter

5. STWORZYŁ MENTALNOŚĆ MISTRZA - „żeby wykorzystać talent, Federer musiał najpierw popracować nad swoim umysłem i stać się silniejszym psychicznie. (…) Kiedyś dawał upust emocjom na korcie, ale nauczył się być spokojniejszym. Dzisiaj eksperci zastanawiają się, czy Federer ma w ogóle puls. Nie traci opanowania gdy wychodzi na kort. I nawet gdy przegrywa, jest w stanie przepracować porażkę w ekspresowym tempie. (…) Wielkie osiągnięcie Federera nie polega na tym, że zdołał wyłączyć wszystkie emocje, ale że nauczył się je kontrolować”.

federer angry

6. OSIĄGNĄŁ PERFEKCJONIZM W SWOJEJ DZIEDZINIE - Pete Sampras podkreśla, że „w grze Rogera nie ma żadnych luk, ma wyobraźnię, umiejętność precyzyjnego wykonywania różnych uderzeń, świetne wyczucie piłki, genialne wyczucie kortu i jasną wizję tego, jak chce grać. Jest najlepszym przeciwnikiem, przeciw jakiemu kiedykolwiek grałem”. Andre Agassi dodaje: „On potrafi wszystko”, a Boris Becker: „Trudno będzie ci znaleźć strategię na Rogera, ponieważ on nie ma żadnej słabości”.

1531309975 116378 1531316090 noticia normal

7. PRAGNIE ZOSTAĆ LEGENDĄ - „wiem, że muszę żyć dla tenisa. (…) Muszę być poważny, muszę być profesjonalistą. (…) Na tym właśnie polega różnica między legendami, a tymi którzy po prostu dobrze grają. Legendy potrafią utrzymać wysoki poziom przez długi czas. To chcę osiągnąć. (…) Jestem zdeterminowany, aby utrzymać się na prowadzeniu. Uwielbiam grać i wygrywać”.

puchar RF

8. ZOSTAŁ STWORZONY DO GRY W TENISA - „jego geny i ciało są stworzone do tego sportu, czyniąc go niewrażliwym na kontuzje, na które skazani są jego rywale. (…) Ponadto prawdopodobnie miał szczęście, że osiągnął wzrost zbliżony do idealnego w tym sporcie”.

Federer ręka

9. MA NIESAMOWITY GŁÓD SAMODOSKONALENIA SIĘ – kilka dni po skończeniu 34 lat postanowił odświeżyć swój styl gry, tworząc zabójcze dla rywali zagranie pod nazwą SABR – Sneak Attack by Roger czyli Podstępny Atak Rogera. Federer stale ulepsza swoją grę, rzucając wyzwania o wiele młodszym graczom i rywalizując o największe tenisowe trofea”. Sam Federer dodaje: „Staram się urozmaicać uderzenia, jak tylko mogę. Ale muszę jednocześnie być w stanie zagrać kilka razy z rzędu w imię konsekwencji, a także dla własnej pewności”.

10. JEST WIRTUOZEM TENISA – „najbardziej zależy mu na stworzeniu w umysłach przeciwników iluzji, że wiedzą, jaki serwis nadchodzi. Federer pragnie by jego rywale wierzyli – błędnie rzecz jasna – że mogą przewidzieć przyszłość. (…) Roger potrafi wykonać każdy serwis z takim samym podrzuceniem piłki i z niesamowitą precyzją, dlatego tak trudno się przeciw niemu gra. Nie wiesz dokąd poleci piłka”.

Federer Basel Mannarino

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, dlaczego jego gra porusza miliony fanów na całym świecie, a on sam jeszcze w trakcie kariery stał się kimś więcej niż kolejnym utalentowanym sportowcem, przeczytaj koniecznie jego historię opisaną w książce „Roger Federer. Geniusz przy pracy”.i roger federer geniusz przy pracyKsiążkę polecam szczególnie fanom tenisa. Znajdziesz w niej mnóstwo technicznych wskazówek, statystyk w formie infografik, a także fotografie, dokładne analizy oraz komentarze rywali, idoli, trenerów oraz osób z bliskiego kręgu Federera. A na zakończenie obejrzyj krótki film pokazujący majstersztyk w wykonaniu legendy tenisa:

Czytany 385 razy Ostatnio zmieniany środa, 19 czerwiec 2019 23:01

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.