Roger Federer - 10 tajemnic sukcesu najlepszego tenisisty w historii

Uznawany niemal przez wszystkich za najlepszego tenisistę w historii, a nawet możliwe, że za największego sportowca w dziejach. Podziwiany na całym świecie stał się ikoną współczesnego sportu. Gdy oglądasz, jak ten młody Szwajcar gra, są takie momenty, że szczęka ci opada, oczy wyłażą na wierzch i wydajesz takie dźwięki, że z innych pokojów przybiegają małżonkowie, żeby sprawdzić czy wszystko w porządku [David Foster Wallace].

Poznajcie drogę do sukcesu młodego, porywczego chłopaka z Bazylei, który przeistoczył się w spokojnego i pewnego siebie sportowca, legendę w swojej dyscyplinie. To on tworzy historię i to w sposób odważny oraz kreatywny. Poznajcie 10 tajemnic sukcesu mistrza tenisa – samego Rogera Federera:

1. WSZYSTKO ZACZĘŁO SIĘ DAWNO TEMU – „bakcyla tenisowego złapał od rodziców, którzy sami grali w tenisa. (…) Miał zaledwie trzy lata, kiedy po raz pierwszy zamachnął się rakietą. Zanim skończył cztery, potrafił zagrać już 30 uderzeń z rzędu bez pudłowania”.

2. URODZIŁ SIĘ Z RAKIETĄ W DŁONI – „miał naturalny talent i niesamowite wyczucie piłki. Przez wszystkie lata, kiedy pracowałem z nim jako trener, nie widziałem nigdy tak utalentowanego gracza. Wystarczyło, że powiedziałem mu, jak wykonać dane uderzenie, a on chwytał je w lot, podczas gdy niektórym dzieciakom zajmowało to kilka godzin” [Adolf Kacovskie – czeski trener Federera].

3. TRENING JEST DŹWIGNIĄ JEGO TALENTU - „jeżeli nie trenujesz, nie robisz postępów. Stoisz w miejscu, aż w końcu doganiają cię inni zawodnicy. (…) Na korcie jestem artystą. Ale wcześniej musiałem ciężko pracować, by móc w grze dać ujście swojej kreatywności i zostać mistrzem. (…) W tym celu uprawiam m.in. trening interwałowy, żeby przygotować się do krótkich wybuchów aktywności w trakcie meczu oraz podnoszę ciężary przy dźwiękach Metallica oraz AC/DC”.

4. MIAŁ NAJLEPSZYCH GURU - „mieliśmy sporo szczęścia, że w Szwajcarii jest dobry system szkolenia tenisowej młodzieży – skomentowała mama Rogera. (…) Mieliśmy też szczęście do bardzo dobrych trenerów – to oni stworzyli dzisiejszego Federera”. Na zdjęciu z trenerem Peterem Carterem, o którym Federer mówi: "Nie był moim pierwszym trenerem, ale był moim pierwszym prawdziwym trenerem. Znał mnie, wiedział, jak gram i co było dla mnie dobre".

5. STWORZYŁ MENTALNOŚĆ MISTRZA - „żeby wykorzystać talent, Federer musiał najpierw popracować nad swoim umysłem i stać się silniejszym psychicznie. (…) Kiedyś dawał upust emocjom na korcie, ale nauczył się być spokojniejszym. Dzisiaj eksperci zastanawiają się, czy Federer ma w ogóle puls. Nie traci opanowania gdy wychodzi na kort. I nawet gdy przegrywa, jest w stanie przepracować porażkę w ekspresowym tempie. (…) Wielkie osiągnięcie Federera nie polega na tym, że zdołał wyłączyć wszystkie emocje, ale że nauczył się je kontrolować”.

6. OSIĄGNĄŁ PERFEKCJONIZM W SWOJEJ DZIEDZINIE - Pete Sampras podkreśla, że „w grze Rogera nie ma żadnych luk, ma wyobraźnię, umiejętność precyzyjnego wykonywania różnych uderzeń, świetne wyczucie piłki, genialne wyczucie kortu i jasną wizję tego, jak chce grać. Jest najlepszym przeciwnikiem, przeciw jakiemu kiedykolwiek grałem”. Andre Agassi dodaje: „On potrafi wszystko”, a Boris Becker: „Trudno będzie ci znaleźć strategię na Rogera, ponieważ on nie ma żadnej słabości”.

7. PRAGNIE ZOSTAĆ LEGENDĄ - „wiem, że muszę żyć dla tenisa. (…) Muszę być poważny, muszę być profesjonalistą. (…) Na tym właśnie polega różnica między legendami, a tymi którzy po prostu dobrze grają. Legendy potrafią utrzymać wysoki poziom przez długi czas. To chcę osiągnąć. (…) Jestem zdeterminowany, aby utrzymać się na prowadzeniu. Uwielbiam grać i wygrywać”.

8. ZOSTAŁ STWORZONY DO GRY W TENISA - „jego geny i ciało są stworzone do tego sportu, czyniąc go niewrażliwym na kontuzje, na które skazani są jego rywale. (…) Ponadto prawdopodobnie miał szczęście, że osiągnął wzrost zbliżony do idealnego w tym sporcie”.

9. MA NIESAMOWITY GŁÓD SAMODOSKONALENIA SIĘ – kilka dni po skończeniu 34 lat postanowił odświeżyć swój styl gry, tworząc zabójcze dla rywali zagranie pod nazwą SABR – Sneak Attack by Roger czyli Podstępny Atak Rogera. Federer stale ulepsza swoją grę, rzucając wyzwania o wiele młodszym graczom i rywalizując o największe tenisowe trofea”. Sam Federer dodaje: „Staram się urozmaicać uderzenia, jak tylko mogę. Ale muszę jednocześnie być w stanie zagrać kilka razy z rzędu w imię konsekwencji, a także dla własnej pewności”.

10. JEST WIRTUOZEM TENISA – „najbardziej zależy mu na stworzeniu w umysłach przeciwników iluzji, że wiedzą, jaki serwis nadchodzi. Federer pragnie by jego rywale wierzyli – błędnie rzecz jasna – że mogą przewidzieć przyszłość. (…) Roger potrafi wykonać każdy serwis z takim samym podrzuceniem piłki i z niesamowitą precyzją, dlatego tak trudno się przeciw niemu gra. Nie wiesz dokąd poleci piłka”.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, dlaczego jego gra porusza miliony fanów na całym świecie, a on sam jeszcze w trakcie kariery stał się kimś więcej niż kolejnym utalentowanym sportowcem, przeczytaj koniecznie jego historię opisaną w książce „Roger Federer. Geniusz przy pracy”. Książkę polecam szczególnie fanom tenisa. Znajdziesz w niej mnóstwo technicznych wskazówek, statystyk w formie infografik, a także fotografie, dokładne analizy oraz komentarze rywali, idoli, trenerów oraz osób z bliskiego kręgu Federera.

Czytany 2977 razy