Cristiano Ronaldo - 10 tajemnic sukcesu jednego z najlepszych piłkarzy

Już jako trzylatek znalazł swoją pasję. W wieku sześciu lat zaczął grać w miejscowym klubie piłkarskim. Mając dwanaście lat opuścił rodzinę i wyleciał do Lizbony, realizować swoje marzenia. Kiedy miał piętnaście lat wykryto u niego wadę serca. Sześć lat później został najdroższym piłkarzem wszech czasów. Poznajcie historię jednego z najwybitniejszych piłkarzy w historii futbolu, chłopaka z Madery, który miał wielkie marzenie, aby stać się najlepszym piłkarzem na tej planecie. Poznajcie 10 tajemnic sukcesu Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro (CR7):

1. PIŁKA NOŻNA JEST CAŁYM JEGO ŻYCIEM - już jako dzieciak „spędzał z piłką po 10-12 godzin na dobę, dzień w dzień”. „Szybko stało się to jego regularnym hobby – zabawy z piłką, wykonywanie nowych tricków, na ulicy, podczas rozgrzewki, na treningu”. „Na wąskiej i stromej ulicy, przy której stał jego dom, funkcję słupków pełniły dwa kamienie. Piłką była plastikowa butelka albo zwitek toreb i papieru”. „Gdy nie było innych chętnych do gry, Ronaldo szedł z piłką na niewielki placyk i odbijał ją o ścianę. Potrafił to robić całymi godzinami”. „Boisko było domem i całym jego życiem”. W wieku 10 lat był już najlepszym piłkarzem na Maderze w swojej kategorii wiekowej.

2. JEST TYTANEM PRACY – „przed treningiem pojawiał się jako pierwszy. Gdy ten zaczynał się o jedenastej, on meldował się w klubie mniej więcej już kwadrans po dziewiątej. Szedł na siłownię, robił swoje ćwiczenia. Potem do masażystów, zanim zaczynał półtoragodzinny trening z drużyną. Po nim wracał na siłownię, by jeszcze trochę się porozciągać” [Jerzy Dudek]. „Przychodził pierwszy i wychodził ostatni”. Kiedy był nastolatkiem „uważał, że jest zdecydowanie za chudy, więc podnosił ciężary i biegał po 40 minut na bieżni. (…) Potrafił obudzić się w środku nocy i wymknąć się na siłownię. Robił to dwa, trzy razy w tygodniu”. Według Jorge Valdano, byłego piłkarza: „ciężko pracuje bez względu na okoliczności. Jednego dnia odbiera Złotą Piłkę, a następnego zasuwa na treningu. (…) Gdy wygra mecz, nazajutrz idzie na trening. Jeśli meczu nie wygra, idzie również na trening”.

3. STWORZONY DO GRANIA W PIŁKĘ NOŻNĄ – „Cristiano Ronaldo był najbardziej utalentowanym piłkarzem, jaki u mnie grał. Przewyższał wszystkich wspaniałych graczy, których trenowałem w Manchester United. A było ich wielu”** [sir Alex Fergusson]. „Widziałem jego niezaprzeczalny talent. Widziałem, że piłka była przedłużeniem jego ciała”* [Aurélio Pereira].

4. MA PRAGNIENIE BYCIA NAJLEPSZYM – „każdego dnia chce się rozwijać. Wstaje rano i chce być jeszcze lepszy. Jego celem jest bycie najlepszym na świecie i nad tym nieustannie pracuje”.** „Moją ambicją jest zdobywanie możliwie największej liczby tytułów, kolekcjonowanie największej liczby trofeów, zarówno indywidualnych, jak i drużynowych. Uwielbiam futbol. To moje życie. Bez tego, bez futbolu, nie wiem, co bym robił. Chcę wygrać wszystko, co tylko mogę”.** „Pragnę znaleźć się na pierwszej stronie historii futbolu, na tej samej stronie, na której są Maradona i Pelé. Chcę tam dotrzeć”** – mówi Cristiano Ronaldo.

5. REGENERACJA JEST KLUCZEM – „proces regeneracji CR7 zaczyna się od razu po meczu. W szatni czekają już na niego produkty wzmacniające: owoce, napoje izotoniczne, a nawet pizza. Następnie bierze prysznic naprzemienny, z ciepłą i zimną wodą: pięć minut w wodzie o temperaturze 38 a 44 stopnie, a później 3 minuty w zimnej. Cały proces powtarza dwa lub trzy razy. W ten sposób odzyskuje normalną cyrkulację krwi”.** Jak mówi sam Ronaldo: „czas odpoczynku jest dla mnie święty. Śpię osiem godzin na dobę”**. „Dla mnie regeneracja jest ważniejsza niż treningi ze względu na dużą liczbę rozgrywanych meczów. Odpoczynek to kluczowe słowo w moim planie dnia. Pomaga mi być w formie, a z czasem pomoże przedłużyć karierę”.** „Wcześniej się kładę i wcześniej wstaję. Po południu zawsze ucinam sobie drzemkę”.**

6. NIEUSTANNIE PODĄŻA ŚCIEŻKĄ ROZWOJU I DOSKONAŁOŚCI – „jest profesjonalistą w każdym calu”. „Gdy zobaczy, że ktoś jest w czymś lepszy od niego, uznaje ten fakt i wykorzystuje go, aby dalej się rozwijać”. „Nie było nawet jednego dnia, w którym stwierdziłby, że osiągnął założony cel i może spocząć na laurach” [Jorge Valdano]. Jak sam twierdzi: „mam zamiar codziennie rano wstawać z lóżka z przekonaniem: Chcę się dalej rozwijać. I dodaje: „mogę robić postępy w nieskończoność”. „Piłka nożna jest narzędziem jego samodoskonalenia. Dlaczego akurat piłka? Ponieważ to ona była mu najbliższa. Gdyby ojciec pracował w klubie pływackim, być może Ronaldo zostałby mistrzem świata w pływaniu. Potrzeba samodoskonalenia i walki jest wrodzona, a futbol to zwykła okoliczność zewnętrzna”.

7. JEST NIESAMOWICIE PEWNY SIEBIE„zakłada strój, potem buty. Chwilę potem zaczyna wpatrywać się w swoje odbicie w lustrze i nakręca się psychicznie przed meczem. Nigdy nie spotkałem nikogo obdarzonego większą wiarą w siebie niż Ronaldo” [Wayne Ronney]. Już jako nastolatek „był absolutnym nonkonformistą. Uważał, że będzie najlepszy na świecie”. „Najbardziej cenię w nim odwagę i waleczność. Ronaldo ma wrodzoną tę umiejętność. A odwaga w futbolu jest bezcenna”*** [sir Alex Fergusson]. „Krytyka sprawia, że staje się jeszcze silniejszy i daje z siebie wciąż więcej i więcej”.** CR7 dodaje: „gdybym nie był tak silny psychicznie, nie udałoby mi się grać w drużynach, w których grałem, ani w reprezentacji. Nie mam co do tego wątpliwości”.** „W trakcie swojej kariery rozpoczął współpracę z psychologiem – wszystko, aby osiągnąć zamierzony cel”.**

8. MIAŁ ZAPEWNIONE SPRZYJAJĄCE ŚRODOWISKO – „talent wymaga odpowiedniego otoczenia. Żeby być coraz lepszym w tym, co robisz, musisz mieć trenera, który wierzy w ciebie bardziej niż ty sam”.*** Taką osobą był m.in. sir Alex Fergusson, który „w Manchesterze United zapewnił mu odpowiednie warunki do rozwoju, dzięki czemu osiągnął niebotyczny poziom. Reszta zespołu w pełni go wspierała i chętnie dawała mu się prowadzić”. Ponieważ, „aby wydobyć pełen jego potencjał, trzeba otoczyć go piłkarzami dostosowanymi do jego atutów”.

9. WIELE ZAWDZIĘCZA GENOM – „zapewne po swoich afrykańskich przodkach Ronaldo odziedziczył białe szybkokurczliwe włókna mięśniowe, zdolne do generowania szybkiego i nagłego wysiłku bez dostępu tlenu – te same, którym swoje świetne wyniki zawdzięczają czarnoskórzy biegacze”. To m.in. dzięki genom „wyskakuje na wysokość 78 centymetrów, czyli wyżej niż wynosi średnia w przypadku koszykarzy NBA”** oraz „pokonuje krótkie dystanse z prędkością 33,6 km/h, godną najlepszych sprinterów”.**

10. MA OBSESJĘ NA PUNKCIE STRZELANIA GOLI – „najważniejsze jest dla niego zdobywanie bramek. Owszem, chce prezentować ładną piłkę, chce być przydatny dla zespołu, ale przede wszystkim pragnie strzelać gole”. „Precyzyjnie ustawiona piłka. Pięć kroków w tył i jeden w bok. Ręce wzdłuż tułowia. Nogi w lekkim rozkroku. Głęboki oddech. Rozbieg i… strzał. To popisowy rzut wolny Cristiano Ronaldo, zwany tomahawkiem”.*

W swojej dotychczasowej karierze zagrał w największych klubach piłkarskich, poczynając od Manchester United, Realu Madrid, a w 2018 roku przechodząc do Juventus za astronomiczną kwotę 100 mln euro. Mimo, że ma już 34 lata, nadal się rozwija. Jak sam mówi: „w dniu, w którym wstanę z łóżka i pomyślę, że nie mam cierpliwości, by trenować, powiem sobie: Zawieś buty na kołku i koniec z tym. Bo jeśli nie ma się motywacji ani ambicji, najlepiej zakończyć karierę”.**

Więcej o Cristiano Ronaldo dowiesz się, czytając poniższe książki. Szczególnie polecam Ci dwie pierwsze książki od lewej.

rsz 1mix ronaldo

 

Większość cytatów pochodzi z książki „Cristiano Ronaldo. Biografia” G. Balague, chyba że oznaczone zostały:

* „Ronaldo. Chłopiec, który wiedział czego chce”. Y. Żółtowska – Darska

** „CR7. Cristiano Ronaldo. Maszyna”. P.L. Miguel, G.J. Ignaci

*** „Messi, Falcao, Ronaldo. Trzy niezwykłe przykłady, które pomogą rozwinąć talent u ciebie i twoich dzieci”. J.C. Cubeiro, L. Gallardo

Artykuł jest częścią serii live'ów MentalSkills, gdzie przybliżam sylwetki najwybitniejszych sportowców. Poniżej pierwszy z trzech odcinków na temat Cristiano Ronaldo. 

Czytany 8577 razy