Mistrzowie sportu nie bez powodu. Ty też możesz osiągnąć sukces

Najszybszy człowiek na świecie - Usain Bolt, mistrz Formuły 1 - Michael Schumacher, legenda golfa - Tiger Woods, zdobywca pięciu Złotych Piłek – piłkarz Cristiano Ronaldo, geniusz tenisa - Roger Federer, najlepiej zarabiający sportowiec na świecie w 2018 roku – bokser Floyd Mayweather oraz najbardziej utytułowany olimpijczyk w historii letnich igrzysk olimpijskich – pływak Michael Phelps. Siedmiu wybitnych sportowców, siedmiu mistrzów w swojej dyscyplinie. Cały świat zachwyca się ich osiągnięciami, są podziwiani gdziekolwiek się pojawią. Fenomenalni sportowcy, którzy zdominowali swoje dyscypliny. Ich biografie pokazują, że sukces to nie dzieło przypadku. To krok po kroku przemyślana strategia, realizowana konsekwentnie przez lata. Niezależnie jaką dyscyplinę sportu uprawiasz, poznaj siedem tajemnic mistrzów sportu, aby wznieść siebie na jeszcze wyższy poziom:

1. ZNAJDŹ TO, CO CIĘ NAPĘDZA – „na początku to była czysta przyjemność, hobby, nic więcej. To coś co sprawiało mi radość", pisze w swojej biografii mistrz świata Formuły 1 Michael Schumacher. Jak dodaje jego żona: „pasja rajdowa Michaela była po prostu ogromna. Bez tego głębokiego uczucia wszystko to nie byłoby możliwe, ta pasja uczyniła go tym, kim jest”[1]. Wielkie rzeczy powstają w głębi serca, kiedy robimy coś, co kochamy i poświęcimy się temu bezgranicznie. Dlatego odkryj swoje prawdziwe powołanie, swój prawdziwy dar, coś co cię uszczęśliwia i co możesz robić całymi godzinami. Znajdź swoją pasję. Ponieważ to właśnie ona cię napędza i motywuje do działania. Twórz i rozwijaj to, w co wierzysz. Nie idź za tłumem, ale za głosem swojego serca. Jeżeli masz już zaangażować w pracę przynajmniej 1/3 swojego życia, to dlaczego nie robić tego co kochasz, a przy tym zarabiać duże pieniądze? Wie o tym bokser Floyd Mayweather, który w 2018 roku na jednej walce zarobił ponad 275 mln dolarów. Dla niego boks jest całym jego życiem. Jak sam mówi: „walczę, bo kocham boks. Boks to moja praca, boks to moja miłość”[2].

2. PRAGNIJ STAĆ SIĘ NAJLEPSZYM w cokolwiek się angażowałem musiałem wygrać. Liczyło się dla mnie tylko pierwsze miejsce, drugie oznaczało porażkę - a ja nie cierpiałem przegrywać”[3]. Z takim nastawieniem jamajski sprinter Usain Bolt stawał na bieżni za każdym razem, kiedy walczył o medale. Jeżeli odnajdziesz pasję, to co cię kręci, to nie bądź w tym przeciętny. Każdego dnia podnoś sobie poprzeczkę, miej głód rywalizacji, aby w pewnym momencie być przynajmniej w „TOP 10” ekspertów w swojej dziedzinie. Golfista Tiger Woods, uczestnicząc w turniejach, spodziewał się wyłącznie zwycięstwa: „Chcę być Michaelem Jordanem golfa – chcę być najlepszy w dziejach”. „Nie motywowały go pieniądze ani sława, walczył o wygraną i o jej dowód”. „Walczył o trofea, które symbolizowały zwycięstwa – zwycięstwa zaś oznaczały dominację”[8]. Dlatego cokolwiek robisz, czymkolwiek się zajmujesz, pragnij stać się mistrzem w swojej dziedzinie. Każdego dnia rób mały krok na drodze do realizacji wielkiego celu. Aby pewnego dnia stanąć na najwyższym stopniu podium i głośno krzyknąć: „Zrobiłem to !!!”

3. PODĄŻAJ ŚCIEŻKĄ ROZWOJU I DOSKONAŁOŚCI„mam zamiar codziennie rano wstawać z łóżka z przekonaniem: Chcę się dalej rozwijać”. Jak dodaje Cristiano Ronaldo: „Mogę robić postępy w nieskończoność”[4]. Z rozwojem osobistym jest jak z ruchomymi schodami. Jeżeli nie rozwijasz się, nie idziesz do przodu, cofasz się. A dzisiejszy świat w niesamowitym tempie nabiera prędkości. Według gazety Washington Post, w ciągu najbliższych 10 lat, praca milionów ludzi zostanie zastąpiona zaprogramowanymi robotami, a część zawodów po prostu zniknie. Dlatego stwórz mentalność mistrza, nieustannie podnoś swoje kompetencje, zdobywaj nową wiedzę oraz jak najwięcej doświadczaj. Tak, jak wybitni sportowcy, miej obsesję na punkcie ciągłego rozwoju i dążenia do doskonałości. Inwestuj w siebie i codziennie zadawaj sobie pytanie: „Co mogę zrobić dzisiaj, aby stać się jeszcze lepszą wersją siebie, niż byłem wczoraj?” Doskonałość jest pochodną codziennego wysiłku, każdego dnia robienia małego kroku tego co konieczne, potem tego co możliwe, aby w pewnym momencie zobaczyć, że dokonałeś niemożliwego. I pamiętaj przy tym, aby dążenie do doskonałości nie było dla ciebie katorgą. Delektuj się każdą chwilą, celebruj małe sukcesy, czerp radość podążania tą drogą i nie zatrzymuj się, dopóki nie osiągniesz upragnionego celu.

4. ZNAJDŹ MENTORA - „bez Boba Bowmana moje życie potoczyłoby się inaczej. Zupełnie inaczej. Bez niego nie miałbym szans na bicie rekordów, które biłem i na zdobywanie medali, które zdobywałem"[6]. „To on ukształtował mnie jako człowieka, którym jestem dzisiaj”[7]. Tak o swoim trenerze pisze w autobiografii pływak Michael Phelps. Za sukcesem każdego z wymienionych wcześniej sportowców stoi trener – mentor. Osoba, która dostrzegła ich marzenia i często wierzyła w nich mocniej, niż oni sami. Dlatego jeżeli odnajdziesz swoją pasję, znajdź osobę, która tę drogę już przeszła i która da ci swego rodzaju mapę wraz z drogowskazami, jak dotrzeć do celu. Taka osoba stanowi niesamowitą dźwignię twojego rozwoju oraz otwiera drzwi, często niedostępne w pojedynkę. Jak powiedział Tom Landry, gracz futbolu amerykańskiego: „Trener jest kimś, kto mówi ci, czego nie chcesz słyszeć, który widzi to, czego nie chcesz widzieć. Po to, żebyś był kimś, kim zawsze chciałeś być”. Dlatego rozwijając siebie, swój biznes, szukaj ludzi, którzy zarówno ci pomogą, ale również w ciebie wierzą. Ludzi, którzy chcą, abyś osiągnął sukces i udzielą ci wsparcia oraz wskazówek, których możesz potrzebować.

5. ABY STAĆ SIĘ MISTRZEM MUSISZ TRENOWAĆ JAK MISTRZ - „jeżeli nie trenujesz, nie robisz postępów. Stoisz w miejscu, aż w końcu doganiają cię inni zawodnicy”. „Na korcie jestem artystą. Ale wcześniej musiałem ciężko pracować, by móc w grze dać ujście swojej kreatywności i zostać mistrzem”[9]. Zarówno dla tenisisty Rogera Federera, jak i pozostałych sportowców, to właśnie mordercze, codzienne treningi zapewniły najwyższe miejsca na podium. Dlatego pamiętaj, że zanim wejdziesz na scenę swojego życia, zanim dostaniesz owacje na stojąco, najważniejsze występy będą miały miejsce z dala od tłumów i światła jupiterów. Jeżeli chcesz stać się najlepszy, musisz robić rzeczy, których inni się nie podejmą. A ile pracy włożysz w treningi każdego dnia, tyle z nich później wyciągniesz. Jak twierdzi Floyd Mayweather: „dotarłem na sam szczyt dzięki ciężkiej pracy i poświęceniu”. W trakcie swojego najlepszego okresu w karierze Mayweather „codziennie odbywał po 2 sesje treningowe, łącznie 6 godzin ćwiczeń. W tym czasie pokonywał dystans 11 kilometrów, robił 700 brzuszków i wyprowadzał tysiące uderzeń. Potrafił boksować w tarcze treningowe po 40 minut bez przerwy”. „Jest jednym z najciężej trenujących sportowców i jednym z najintensywniej trenujących bokserów w historii tego sportu”[2].

6. STWÓRZ SWÓJ DREAM TEAM – „gdy tylko Cristiano Ronaldo wchodzi na boisko, od razu odszukuje wzrokiem swoją rodzinę. Doskonale wie, jak wiele zawdzięcza swojej matce, dzięki której stał się tym, kim jest dzisiaj”[5]. Nie tylko mama, ale również tata oraz całe rodzeństwo wspierali Ronaldo i pozwalali, aby jego życie, praktycznie już od narodzin, kręciło się wokół piłki nożnej. Sukces jest efektem partnerstwa, a nie samotnego działania. Z jednej strony potrzebny jest trener, mentor który będzie cię dopingował i tworzył plany rozwoju ciebie. Z drugiej strony ważna jest rodzina, która będzie cię chronić oraz zapewni poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Dla takich osób warto dawać z siebie dużo więcej, ale bez nich trudno cokolwiek osiągnąć. Pamiętaj, aby w drodze po swoje marzenia mieć przy sobie swój zespół marzeń. Często będą to twoi najbliżsi, na których pomoc będziesz mógł liczyć, ale także z nimi będziesz mógł dzielić swoje sukcesy.

7. WIZUALIZUJ SWÓJ CEL I DZIAŁAJ – „lądując w Pekinie wyciągnąłem telefon komórkowy i nagrałem wideo - moje plany na Igrzyska Olimpijskie w 2008 roku: Hej właśnie lecę do Pekinu. Będę tam szybko biegał. Zdobędę trzy złote medale i wrócę do domu jako bohater. I po kilku dniach tak właśnie się stało: trzy biegi, trzy złote medale, trzy rekordy świata” [3]. Zanim fizycznie staniesz na swoim życiowym podium, zobacz że już na nim stoisz. Zanim staniesz się mistrzem w swojej dziedzinie, zobacz że już tym mistrzem jesteś. Wykorzystaj moc swojego umysłu i zwizualizuj sobie swój cel, to czego pragniesz, to co chcesz osiągnąć, kim pewnego dnia chcesz się stać. Ale równolegle przy tym działaj. Codziennie wyznaczaj sobie priorytety oraz zadania i konsekwentnie je realizuj. Patrz na wyzwania jak na szanse, które doprowadzą cię dalej. Niech pogoń za celem pochłonie cię bez reszty, niech będzie twoją całodobową obsesją. Ponieważ twój cel może być bliżej niż myślisz.

Historie najwybitniejszych sportowców, niezależnie od uprawianej dyscypliny, pokazują że sukces to połączenie ogromnej pasji z nieustannym dążeniem do doskonałości. To mentalność zwycięzcy i wytrwałe podążanie za swoją wizją. Jeżeli dołączysz do tego mentora oraz swój dream team, będziesz nie do zatrzymania zarówno w sporcie, jak i w życiu osobistym.

 

Bibliografia:

[1] K. Sturim, „Najnowsza biografia Michaela Schumachera”.

[2] T. Dixon, „Floyd Mayweather. Najdroższe pięści świata”.

[3] M. Allen, „Usain Bolt. Szybszy niż błyskawica. Autobiografia”.

[4] G. Balague, „Cristiano Ronaldo. Biografia”.

[5] J.C. Cubeiro, L. Gallardo, „Messi, Falcao, Ronaldo. Trzy niezwykłe przykłady, które pomogą rozwinąć talent u ciebie i twoich dzieci”.

[6] B. Bowman, Ch. Butler, "Złote zasady. Dziesięć kroków do doskonałości w życiu prywatnym i w pracy”.

[7] B. Cazenueve, „Michael Phelps. Autobiografia”.

[8] J. Benedict, A. Keteyian, „Tiger Woods”.

[9] M. Hodgkinson, „Roger Federer. Geniusz przy pracy”.

Czytany 2037 razy