Max Verstappen. Nowy król Formuły 1

Odkąd wsiadł do gokarta jako czterolatek, istniał dla niego tylko jeden cel: jechać przed siebie bez żadnych objazdów. Prowadził obłędnie monotonne życie wypełnione podróżami i wyścigami – i nie pragnął niczego innego.* Według wielu osób, w jego żyłach zamiast krwi płynie paliwo, a sam urodził się po to, aby się ścigać. Mając 17 lat i 166 dni wystartował w swoim pierwszym debiutanckim wyścigu Grand Prix Australii, zostając najmłodszym kierowcą w historii Formuły 1. W 2021 roku, po niesamowicie kontrowersyjnym – ostatnim w sezonie – wyścigu wydarł dosłownie o sekundy zwycięstwo Lewisowi Hamiltonowi, po raz pierwszy zostając mistrzem świata. Dzisiaj Max Verstappen, w barwach zespołu Oracle Red Bull Racing, jest maszyną wyścigową wyposażoną w mentalność zwycięzcy, bijąc kolejne rekordy na torach F1. Przy tym, nie zamierza się zatrzymywać i jest na najlepszej drodze, aby po raz trzeci z rzędu, w 2023 roku zostać numerem 1. Skąd wziął się fenomenalny Max Verstappen? Od czego się zaczęło? Co ukształtowało Maxa, jako osobę i kierowcę, którym jest dzisiaj? Kto miał największy wpływ na jego karierę? Między innymi o tym dowiesz się z pierwszej biografii o holenderskim kierowcy, w książce Max Verstappen. Nowy król Formuły 1.

Czytając książkę:
- poznasz także na czym polegał „projekt Verstappena” stworzony przez ojca Maxa, także byłego kierowcy F1,
- zrozumiesz lepiej, jak to jest siedzieć w bolidzie Formuły 1 i jechać z prędkością ponad 300 km/h,
- dowiesz się, co musiał poświęcić w młodości Verstappen, aby w 100% skupić się na wyścigach,
- poznasz, jakie mentalne nastawienie pomaga Maxowi na torach F1 radzić sobie z ogromną presją,
- oraz jaki związek kondycja fizyczna ma z kondycją mentalną.

Opinia o książce: Zacznijmy od plusów. Mimo, że książka jest nieautoryzowaną biografią, a rodzina Verstappenów nie wyraziła chęci współpracy przy jej pisaniu, to autor w rzetelny sposób przedstawił historię Maxa, pozwalając lepiej zrozumieć drogę, jaką przeszedł, aby zdobyć swój pierwszy tytuł mistrza świata. Dodatkowym plusem książki jest to, że przybliża zasady rządzące światem Formuły 1 oraz pokazuje, jak elitarnym jest ona sportem. To, czego mi zabrakło, mając pełną świadomość że książka nie jest autobiografią, to więcej wplatanych w historię wypowiedzi samego Maxa, które pokazywałyby jego mentalne nastawienie oraz sposób myślenia i działania. Przy tym nie miałem lekkości w czytaniu kolejnych stron i nie snułem z prędkością bolidu F1, przekręcając kartkę za kartką. Warto książkę przeczytać, warto poznać historię Verstappena, ale superwrażenia książka na mnie nie zrobiła.

Lekcja mentalna od Maxa Verstappena po zdobyciu pierwszego tytułu mistrza świata: To nie zmienia mojego życia, ale jestem bardziej rozluźniony, bo osiągnąłem swój cel.* Sportowcu, sukcesy w sporcie są ważne, ponieważ pokazują że idziesz we właściwym kierunku, a Twoja praca, codzienne treningi przynoszą efekty. Ponadto sukcesy - tzw. mistrzowskie doświadczenia (mastery experiences) są jednym z najważniejszych źródeł pracy nad poczuciem własnej skuteczności. Psycholog Albert Bandura definiuje je jako przekonanie o własnych możliwościach do zorganizowania zamierzonych działań i osiągania stawianych celów. To właśnie Twoje sukcesy sprawiają, że jeszcze mocniej zaczynasz wierzyć w siebie, że na kolejny trening idziesz z jeszcze większą motywacją, jeszcze większym zaangażowaniem. Sukcesy sprawiają także, że masz w sobie więcej mentalnego luzu, że nie musisz tak mocno udowadniać nie tylko innym, ale także sobie, że w Twojej dyscyplinie sportowej na wiele Cię stać. Sukcesy są ważne i warto je kolekcjonować. Ale przy tym nie należy zapominać, aby nie zatrzymywać się, aby dalej pracować i dalej się rozwijać. Dlatego, sportowcu, postaw na proces, na codzienną pracę, dzięki której wcześniej czy później kolejne sukcesy – zarówno te mniejsze, jak i większe – zaczną się pojawiać. Sukcesy te zwiększać będą Twoje poczucie własnej skuteczności, a ono pozytywnie przekładać się będzie na Twoje sportowe wykonanie. O tym, jak ważna jest świadomość sportowych sukcesów i dlaczego warto je spisać, przeczytasz w rozdziale 11 książki Aktywuj potężną pewność siebie 1.0, o której więcej przeczytasz na stronie: https://sklep.karolciborowski.pl/mentalna5/ 

Z mentalnego punktu widzenia czytając książkę dowiesz się, że bycie mistrzem świata w Formule 1 nie jest przypadkowe. W sporcie tak elitarnym jak F1, w którym z tysięcy osób, które zaczynają swoją przygodę na gokartach, tylko garstka otrzyma szansę na miejsce w bolidzie. W 2023 roku taką szansę dostało tylko 22 kierowców. W Formule 1 liczą się kontakty, duże pieniądze i oczywiście trochę szczęścia. Ale Max Verstappen miał oprócz tego coś jeszcze: talent, który od 4. roku życia nieustannie obudowywał – poprzez trening – umiejętnościami. A przy tym, miał ogromne pragnienie, aby postawić wszystko na jedną kartę. Aby po blisko 20 latach trenowania, żyjąc wyścigami 24/7, zdobyć swoje pierwsze mistrzostwo świata na torach Formuły 1. Czy było łatwo? Nie. Czy było warto? Zdecydowanie tak.

 

Autor: Andre Hoogeboom. Data wydania: 08/03/2023. Wydawnictwo: Znak.

Więcej informacji o książce znajdziesz na stronie wydawnictwa: https://www.znak.com.pl/ksiazka/max-verstappen-nowy-krol-formuly-1-hoogeboom-andre-243933

* Przytoczone w artykule cytaty pochodzą z książki Max Verstappen. Nowy król Formuły 1.

Czytany 174 razy